Chceš niečo dosiahnuť? Stanov si cieľ a choď si za ním (také jednoduché, však?). Potrebuješ vedieť čo je tvoj cieľ, aby si sa tam dostal. Bez toho to ani pilot lietadla nevie. Môžeš mať najlepšie lietadlo na svete, ale ak pilotovi nepovieš kam má presne letieť, tak sa tam nikdy nedostaneš.
Viem, že je to trošku „prehnaný“ príklad, ale také sú najlepšie a dokážu človeka prinútiť sa zamyslieť nad podstatou myšlienky.

Dobre, cieľ máme stanovený a čo teraz? Napíšeme si nejaký plán? Pretože samotné sústredenie sa iba na finálnu destináciu nám cieľ neprinesie. Musíme sa sústrediť aj na veci, ktoré môžeme ovplyvniť.Samotný výsledok bez činu pravdepodobne neovplyníme. Takže si spravíme plán, aspoň približný a ideme do toho.

Ale..máme tu jedno ale..jedno veliké ALE. Nič nepôjde tak, ako by si chcel. A o tom to je.

Neviem aký máš životný cieľ, sen, vysnívanú cestu, vysnívaný život, partnera, vzťahy, financie, biznis, športové výkony, atď… netuším. Ale to je úplne jedno, nech je to čokoľvek a naozaj to chceš, naozaj cítiš celým srdcom, celým telom, že to je to, čo máš robiť, tak by si si za tým naozaj mal ísť. Ale potom prichádza spomínané ale, že cesta po ktorej sa vydáš nie je priamočiara a jednoduchá.

Nepríde za tebou vesmír, život, boh alebo ako chceš nazvať silu, ktorá to tu celé ovláda a nepovie ti že „Sup mou, takže ty chceš vybudovať biznis a páči sa ti takýto nový dom. Vieš čo? Pači sa, ber! Vidím, že by si bol rád, tak tu máš.“

Nie, toto sa nestane. Cesta po ktorej sa vydáš bude samozrejme plná nástrah. Predstav si dve situácie:

– Výjde všetko po čom si v živote túžil, vyhráš tú powerlifterskú súťaž a predáš všetky tvoje produkty…len tak. Potešíš sa, dáš si s kamošom high five a ideš ďalej. Aké ĽAHKÉ. Ale čo by si si zobral z takejto „skúsenosti“? Čo by z toho vybudovalo tvoj charakter, posilnilo ťa a spravilo zase o čosi silnejšiu a lepšiu verziu samého seba? NIČ

Bojovník je ten, kto vie prehrať/zlyhať a pokračovať ďalej. Niečo vyskúšaš, zlyháš, oprášiš sa, vezmeš si ponaučenie a buď ideš ďalej, alebo si zlyhal úplne. Ak sa rozhodneš ísť ďalej, tak si z predošlej udalosti vezmeš nejaké ponaučenie, zosilnieš, pridáš puzzlu do svojho charakteru a ideš ďalej!

Z každého „failu“ si ber ponaučenie. Pretože môžeš mať prežitých 1000 rôznych situácií, ale ani jedna z nich nemusí byť pre teba prínosná, pokiaľ si z danej okolnosti niečo nevezmeš. Ak sa niečo stane, tak sa potom nad tým zamysli a vyvoď si ponaučenie. Až potom z toho vznikne skúsenosť. Mysli na to, že čokoľvek sa v tvojom živote stane, tak je to pre tvoje vyššie dobro.

Sú ľudia, ktorým sa nič nedeje. Len tak si žijú, občas sú chorí alebo sa pohádajú s frajerkou, inak je to asi tak všetko. Vesmír ti dáva do života skúšky, ktoré musíš prekonávať aby si sa stal silnejším. Vždy, keď prekonáš danú skúšku…a teda si z nej vezmeš aj ponaučenie, tak vesmír vie, že si zosilnel a si pripravený zase na niečo ťažšie. Tí ľudia, ktorím sa nič nedeje ani nič od života nechcú. Sú slabí, neprekonávali to, čo im do života prišlo. Vyberali si ľahšie cesty miesto tých obtiažnejších. Tak prestali rásť.

Ale ty, čo sa čuduješ a vkuse sa pýtaš že „Prečo zase ja!?“, tak ty si bojovník. Zakaždým prekonáš túto skúšku, prekročíš to veľké poleno ktoré máš pod nohami a ideš ďalej, silnejší ako nikdy predtým.

Je to ako s cvičením. Tiež potrebuješ svaly vystaviť stresu/záťaži pri ktorej sa ničia a niekedy zlyhávajú. Potom sa zregenerujú a sú silnejšie než boli. Nič nerastie bez nátlaku alebo stresu. Ani svaly, charakter alebo peniaze na účte. Na to, aby sa niečo začalo diať, aby si TY začal niečo robiť, potrebuješ byť trošku vykopnutý z pohodlia a niečim potýrený. A potom je už len na tebe, čo s tým urobíš.

Keď sa s niekym rozprávam a povie mi, že wau, ako sa nám začína dariť so stránkou, že vyzerám sebavedomejšie, mám lepšie vystupovanie a držanie tela. Tak áno, ale za tým je kopa driny. Nejeden krát prišiel nejaký pád, vlastne skoro neustále, ale všetko beriem pozitívne a snažím sa si z toho vyvodiť ponaučenie. Napr. v Apríli 2015 som si zranil 3 šlachy na ľavej ruke. Pre mňa to bol veľký kopanec, až teraz po 3/4 roku môžem už ako tak lepšie cvičievať. Ale neztrútil som sa z toho, práveže sa môj život vydal úplne úžasným smerom. Len som potreboval poriadny kopanec a prijať svoje zranenie. Následne sa mi otvorili nové možnosti, prišli nové knihy, poznatky a noví ľudia. Všetko zlé je na niečo dobré (a to nie je len fráza, ale životná pravda).

A prečo to tak celé je? Vymyslel som si to? Nie. Taký je proste život, tak to tu funguje, také tu máme „zákony“. Veľakrát nás až naše problémy nútia uvažovať. Sú taký náš pohonný motor..nakopávak. Preto sa neboj problémov – pomáhajú ti rásť.

Vyber sa naprieč životom, choď si za svojimi snami a každú skúšku vezmi s pokorou a hľadaj v nej ponaučenie..akékoľvek. Všetko ťa robíš silnejším..každý jeden krôčik. Zapamätaj si, že nie je podstatné čo sa ti udaje, ale podstatné je to, čo s tým urobíš.

Autor Michal Drienik (spisovateľ) – Knihy Michala Drienika na predaj nájdete TU
Michalov Instagram a YouTube